Strona główna

MALTA - Śladami Apostoła Pawła (SAMOLOT)

Wyspy św. Pawła - Valletta - Wyspa Gozo -Sanktuarium M. Bożej Ta'Pinu - Mosta - Kościół Św.. Pawła - Mdina - Attard - Mellieha - Błękitna Grota - świątynia Hagar Qim - Vittoriosa - Senglea - Caspicua (8 dni)


Termin:    24.06-01.07.2017    cena: 1.490 zł + 475 € (grupa min. 25 osób)


 

PROGRAM

1 dzień

Zbiórka i przejazd na lotnisko. Przylot na Maltę, spotkanie w hali przylotów z przewodnikiem, transfer do Hotelu Topaz 3* w Bugibbie (www.topaz.com.mt), obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Przeprawa łodzią na Wyspy Św. Pawła – (Selmunett i Quartz ). Nazwa nawiązuje do faktu, że w ich pobliżu rozbił się statek Św. Pawła w drodze do Rzymu. Na większej z nich stoi z posąg z podobizną Apostoła (autorstwa Sigismondo i Salvatore Dimechów), odsłonięty 21.09.1845. Wyspy są połączone, a oddzielają się, gdy morze jest wzburzone. Wyjazd do wioski rybackiej Marsaxlokk i pobyt na targu rybnym. Rejs po portach Marsamxetto i Grand Harbour. , obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie. Przejazd do Valletty – stolicy Malty. Msza Św. w Kościele Św. Pawła Rozbitka (są tu cenne relikwie – kość prawego nadgarstka świętego oraz część kolumny z Rzymu, przy której został ścięty). Spacer po starym mieście. Zwiedzanie Kościoła Św. Katarzyny, gdzie znajdują się obrazy wybitnego włoskiego malarza XVII w. Mattia Preti; Górne Ogrody Barrakka na szczycie Bastionu Św. Piotra i Pawła, skąd rozciąga się wspaniały widok na Wielki Port oraz leżące na drugim brzegu trzy starożytne miasta – Vittoriosa, Senglea i Cospicua; Kościół Zakonu Maltańskiego (Kon-Katedra Św. Jana Chrzciciela), gdzie w kaplicy mieści się słynne dzieło Caravaggio „Ścięcie Św. Jana”; zwiedzanie z zewnątrz: Pałac Auberge de Castille (obecnie siedziba premiera Malty), Biblioteka Narodowa, Pałac Wielkiego Mistrza; odpoczynek w Dolnych Ogrodach Barrakka na szczycie Bastionu Św. Krzysztofa, gdzie znajduje się pomnik pierwszego angielskiego gubernatora – admirała Aleksandra Balla, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień

Śniadanie. Przeprawa na Wyspę Gozo (rejs ok. 30 min.), drugą co do wielkości wyspę Archipelagu Maltańskiego, z obfitą zielenią i ciszą. Tu podobno aż 7 lat miał spędzić Odyseusz, którego fale wyrzuciły na brzeg prosto w ramiona uwodzicielskiej nimfy Kalipso. Msza Św. w najważniejszej świątyni w kraju Sanktuarium M. Bożej Ta’Pinu. Przejazd na Dwejra Pointmiejsca prawdziwych cudów przyrody: Fungus Rock (skały wapiennej o wysokości 60 m.) oraz Inland Sea (zatoki połączonej z morzem za pomocą wąskiego prześwitu między skalnymi urwiskami.

Przejazd do stolicy wyspy Gozo – miasta Victoria-Rabat. Zwiedzanie starej fortecy Zakonu Maltańskiego, Cytadeli, Katedry Wniebowzięcia NMP. Wizyta w Centrum Rękodzielniczym w miejscowości Fontana (lokalne wyroby maltańskie i pamiątki). Czas wolny. Przejazd do jednego z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie – tarasu widokowego Belvedere w Qala, skąd rozpościera się panorama na Maltę i Comino, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień

Śniadanie. Przejazd do Mosta, nawiedzenie Kościoła Mosta Dome (w zakrystii znajduje się replika niemieckiej bomby, która 9.04.1942 r. w czasie ataków lotniczych podczas oblężenia Malty przebiła kopułę; bomba cudownie nie eksplodowała). Przejście przez Bramę Grecką do miasta Rabat, z dużą liczbą kościołów. Nawiedzanie Kościoła Św. Pawła, zbudowanego nad grotą, gdzie Apostoł jako więzień został ulokowany (w 1990 r. kościół i grotę odwiedził św. Jan Paweł II) – Msza Święta.

Zwiedzanie dawnej stolica Malty – Mdiny, miasta położonego na wzgórzu, otoczonego pierścieniem murów obronnych (spacer po zabytkowym miasteczku, Kościół i Klasztoru Karmelitów); zwiedzanie Muzeum Katedralnego.

Przejazd do centrum rękodzieła i rzemiosła Ta'Qali, gdzie miejscowi rzemieślnicy na oczach zwiedzających wykonują produkty ze szkła, mosiądzu, srebra czy złota (możliwość zakupu pamiątek). Przejazd do miejscowości Attard, spacer po pięknym Ogrodzie Botanicznym, otaczającym Pałac San Anton (od 1974 r. siedziba prezydenta Malty). Ostatnim punktem programu będą Dingli Cliffs – najwyższe miejsce na Malcie, skąd rozciąga się widok na Morze Śródziemne, obiadokolacja, nocleg.

6 dzień

Śniadanie. Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej w Mellieha: to najstarsze sanktuarium na Malcie, leży w uroczym zakątku wyspy. Istniało już w 1436 r. Była tam mała grota z wizerunkiem Matki Bożej z Jezusem. Sanktuarium od dawna jest celem pielgrzymek. Widok na Wioski Papaye, gdzie w 1980 r. kręcono film ‘Popeye’ oraz Błękitną Grotę, znaną z kryształowej wody i żyjących w niej koralowców. Zwiedzanie megalitycznej świątyni Hagar Qim, obiadokolacja, nocleg.

7 dzień

Śniadanie. Przejazd do trzech starożytnych miast – Vittoriosa, Senglea i Cospicua, gdzie zachowały się zabytkowe budowle Kawalerów Zakonu Maltańskiego. Widok na Grand Harbour (Wielki Port), będący główną bramą wodną na Malcie. Czas wolny – zakupy, obiadokolacja, nocleg.
    8 dzień Śniadanie, Transfer na lotnisko, przelot do Polski.

---------------------------------------------------

Uwaga: Program jest ramowy, kolejność zwiedzania ustala miejscowy przewodnik


Cena zawiera:

7 noclegów w Hotelu Topaz 3* w Bugibbie (pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami);

-  7 śniadań, 7 obiadokolacji – posiłki w formie bufetu;

transport podczas zwiedzania;

- ubezpieczenie KL, KR, NNW+CP (choroby przewlekłe), bagaż;

 Zaliczka 1000 zł przy zapisie,

 Dopłata (490 zł+475 Euro ) do 24 maja

 Dane do zapisu: Imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, numer i ważność dowodu osobistego, telefon


Dodatkowo płatne:

100 Euro płatne na miejscu przewodnikowi (realizacja programu + usługa przewodnika + wydatki programowe m.in.: rejsy, bilety, datki w Kościołach, napiwki dla kierowców;

- w Polsce - transfer na lotniska i z powrotem

Strona główna