Strona główna

GRUZJA I ARMENIA

DO ŹRÓDEŁ CHRZEŚCIJAŃSTWA

Tibilisi, Droga Wojenna, Kazbegi, Kutaisi, Gori, Bagrati, Mestia, Batumi, Sapara, Vardzia, Erewań, Echmiadzyn,

3 – 14 września – 12 dni -  5570 PLN + 90 EURO.

 

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wylot do Tibilisi. Przylot do stolicy Gruzji, transfer do hotelu.

Dzień 2

Dzień przeznaczony jest na zwiedzanie gruzińskiej stolicy i jej zabytków. Podczas wędrówki po pełnej uroku starówce zapoznamy się z kaukaskim budownictwem sprzed wieków. Spośród tuzina zabytkowych kościołów wybierzemy najciekawsze, w tym katedrę Sioni  z pięknymi freskami i wyzłoconymi relikwiarzami, nawiedzimy też monumentalną katedrę św. Trójcy, współcześnie zbudowaną. Zapoznamy się z pomnikami gruzińskich postaci historycznych, uwiecznimy się na zdjęciu przed pałacem prezydenckim. Kolejką linową pojedziemy na zwieńczone potężną twierdzą wzgórze, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto i masyw ośnieżonych szczytów Kaukazu na północnym horyzoncie. W pobliżu miasta, na skalnym urwisku rzeki Kura (Mtqvari),  w przecudnej scenerii rozsiadł się sakralno-pałacowy zespół starożytnej stolicy Gruzinów – Mtsheta (Mchceta) – a w sąsiedztwie jeden z najbardziej historycznych klasztorów Jvari z VI wieku, miejsce koronacji i pochówku gruzińskich królów. Kolacja w lokalnej gruzińskiej restauracji z występami folklorystycznymi. Powrót do hotelu i spoczynek nocny.

Dzień 3

Po śniadaniu  wyjdziemy tzw. Drogą Wojenną w kierunku Kaukazu, zatrzymując się dla zwiedzania górskiej twierdzy z XVI wieku w Ananuri. Zwiedzimy dwa starodawne, ciekawe pod względem architektonicznym  kościoły z XI i XIV wieku. Pokonamy przełęcz Jvari (2379 m) i dojedziemy do przeuroczego górskiego miasta Kazbegi (1750 m), położonego u stóp szczytu Kazbeg (5033 m), okrytego czapą wiecznego śniegu. Widoki spektakularne. Zwiedzimy znajdujący się w sąsiedztwie zabytkowy monaster  Georgetis Sameba (2170 m). Tą samą drogą powrócimy na nocleg do Tibilisi.

Dzień 4

Wcześnie rano wyjedziemy z Tibilisi do Kutaisi, zwiedzając po drodze niezwykle ciekawe zabytki, najpierw ruiny wykutego w skałach starożytnego miasta Upliscyche tuż przed wjazdem do miasta Gori. W samym mieście zwiedzimy jego najciekawsze obiekty z XI-wieczną katedrą w pierwszym rzędzie. W uroczym i ciepłym Kutaisi zobaczymy katedrę Bagrati z początków XI wieku, współcześnie odrestaurowaną. Nocleg i obiadokolacja.

Dzień 5

Całodzienna wyprawa do podnóża Kaukazu w miejscowości Mestia, sławnej z unikatowej architektury średniowiecznych wiosek kamiennych z gigantycznymi wieżami spełniającymi rolę obronnych domostw. Wioski te rozciągają się w pasie od Mestia do Ushguli (2200 m). Wyprawie towarzyszą przepiękne widoki na potężny Kaukaz ze szczytami Szchara (5068 m) i Uszba. Nocleg w Mestia.

Dzień 6

Dzień klimatycznych zmian! Z kaukaskiego przedgórza zjedziemy na żyzną, zieloną od uprawy herbaty, przecudną równinę nadczarnomorską. Samym wybrzeżem Morza Czarnego dojedziemy do największego kurortu Batumi, gdzie zatrzymamy się na noc. Po drodze możliwość kąpieli w jednym z morskich kąpielisk.

Dzień 7

Z Batumi przejazd w kierunku Armenii. Zwiedzenie historycznego monasteru Sapara koło Akhaltsikhe. Nieco dalej zwiedzimy niezwykle spektakularny zespół monastyczny Vardzia. Setki wykutych w skałach cel, zdobionych przed wiekami freskami, wychodzą ku głębokim wąwozom rzeki Kura. Po przekroczeniu granicy gruzińsko-armeńskiej zatrzymamy się na nocleg w mieście Gyumri.

Dzień 8

Po śniadaniu udamy się do Erewania i przystąpimy do zwiedzania armeńskiej stolicy. Zwiedzimy elegancką ulicę Abowiana, popularnie zwaną muzeum pod gołym niebem. Spośród kilku zabytkowych kościołów wybierzemy najciekawsze: św. Zorawora z XIII wieku, plasowany do grupy  najciekawszych w Armenii i kościół św. Katogike, najstarszy w mieście, uratowany przed zniszczeniem przez komunistów podczas radzieckiej dominacji. Potężna twierdza Erebuni, początkami sięgająca IX wieku p.n.e., pozwoli zapoznać się również z przedchrześcijańskimi dziejami tego starożytnego i dzielnego kraju. Nocleg w Erewaniu.

Dzień 9

Rano wyruszymy do świętego miasta Echmiadzyn, gdzie znajduje się najstarszy kościół Armenii wzniesiony tuz po przyjęciu chrztu przez jej króla, Tirydatesa III w 301 roku! Jako katedra posiada nieprzebrane bogactwa sztuki sakralnej. Wiele obiektów przechowuje się także w miejscowym muzeum, wśród nich najstarsze księgi ze wspaniałymi miniaturami, w tym Ewangeliarz z 989 roku. Bogaty historią Echmiadzyn jest miastem kościołów: św. Gajany, św. Hripsimy, Szogakat. W sąsiedztwie zwiedzimy Zwartnoc z niezwykle ciekawym architektonicznie kościołem z VII wieku w postaci malowniczej ruiny na tle gór. Powrót na nocleg do Erewania.

Dzień 10

Przejazd przez wąwozy rzeki Garni udamy się do Howuc Tar, twierdzy otoczonej murem z kościołem Chrystusa Odkupiciela z 1013 roku. Pod względem architektonicznym jeszcze ciekawszy jest zespół Garni, posadowiony w przepięknej scenerii gór i sadów, dawna letnia siedziba królów. W obrębie murów twierdzy znajduje się wiele interesujących budowli, w tym świetnie zachowana świątynia hellenistyczna poświęcona Mitrze. No i koniecznie  należy zajrzeć w czeluści wąwozu rzeki Azat. Stąd udamy się  w wyższe partie  niezwykle malowniczych gór by zwiedzić sławny monaster Gegard z relikwią Świętej Włóczni, którą – jak mówią przekazy historyczne – przebito bok Chrystusa na krzyżu. W urwiskach przepastnej rzeki pustelnicy wykuli kaplice i cele mieszkalne. W sąsiedztwie mnóstwo chaczkarów, kamiennych stel z wyrytymi motywami krzyża. Na noc powrócimy do Erewania.

Dzień 11

Rano powrót do Tibilisi, malowniczą drogą w kierunku Jeziora Sewan. Zwiedzanie zespół monasteru Goszawank, w którego skład wchodzi aż pięć kościołów i kaplic o bardzo interesującej architekturze i historii. Samo jezioro, położone dwa kilometry ponad powierzchnią morza, dostarcza tak czarujących widoków na góry, iż może pod tym względem konkurować z najpiękniejszymi jeziorami górskimi świata. Jego wody są krystalicznie czyste, a powierzchnia turkusowa. Panuje tu cudowny mikroklimat strefy umiarkowanej. Nocleg w Tibilisi.

Dzień 12

Wylot z Tibilisi do Warszawy i zakończenie pielgrzymki.

W cenie: przelot Warszawa - Tbilisi - Warszawa, zakwaterowanie, ubezpieczenie, opieka pilota.

W cenę nie wliczono napojów do obiadokolacji.


Strona główna